Bilgisayar özelliklerine nasıl ve nerden bakılır ?

Bilgisayar özellikleri kullanmış olduğunuz yada kullanmaya başlayacağınız program ve oyunlarda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yeni bir...

Bilgisayar özelliklerine nasıl ve nerden bakılır  ?
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2014 - Yazar: admin - Görüntülenme Sayısı: 14.752 views

Bilgisayar özellikleri kullanmış olduğunuz yada kullanmaya başlayacağınız program ve oyunlarda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yeni bir oyun çıktı ve oyunun sistem gereksinimlerinde i5 işlemci yazdığını farz edelim. Bilgisayarınız i5 işlemciye sahip değilse bu oyunu oynayamazsınız. Bu işlemcinin hangi serisi olduğunu ve diğer bilgisayar özelliklerine nasıl ve nereden bakacağınızı aşağıda sizler için detaylı bir şekilde anlattık.

 

Genel bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ?

Bu işlem için bilgisayarım simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp özelliklere girmeniz durumda karşınıza bilgisayarın genel özellikleri yer almaktadır.

 

İşlemci ve ram özelliklerine nerden bakılır ?

Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayar simgesinden mouse ile sağ tuş tıklayıp özellikler menüsüne giriş yaptığınızda sistem başlığı altında işlemci ve ram özelliklerini görebilirsiniz.

İşlemci ve ram özelliklerine nereden bakılır

Harddisk (Sabit Disk) özelliklerine nasıl bakılır ?

Bilgisayarınızın harddisk kapasitesini öğrenmek için bilgisayar simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp yönet menüsüne giriş yapın karşınıza bilgisayar yönetimi sayfası çıkacaktır. Bu sayfada sol tarafta yer alan menüden disk yönetimi menüsüne giriş yapın ve karşınıza gelen ekranda sabit diskiniz toplam boyutu yer alır. Aşağıdaki resimde de kırmızı çizgiyle ilgili alanı belirttik.

Harddisk (Sabit Disk) özelliklerine nasıl bakılır

 

Ekran kartı özelliklerine nerden bakılır ?

Ekran kartınızın özelliklerini öğrenmek için masaüstüne gelip mouse ile sağ tıklayıp daha sonra ekran çözürlüğüne giriş yapın , gelen ekranda gelişmiş ayarlar yazısına tıklayıp aşağıdaki gibi ufak bir pencere açılacaktır. Bu ekranda ekran kartı özelliklerinize bakabilirsiniz.

Ekran kartı özelliklerine nereden bakılır

 

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemlerle windows 7, windows xp, windows 8 gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayar, notebook,  netbook gibi cihazlarınızda bakabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa soru sormaktan lütfen çekinmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları