Bilgisayar özelliklerine nasıl ve nerden bakılır ?

Bilgisayar özellikleri kullanmış olduğunuz yada kullanmaya başlayacağınız program ve oyunlarda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yeni bir oyun çıktı ve oyunun sistem gereksinimlerinde i5 işlemci yazdığını farz edelim. Bilgisayarınız i5 işlemciye sahip değilse bu oyunu oynayamazsınız. Bu işlemcinin hangi serisi olduğunu ve diğer bilgisayar özelliklerine nasıl ve nereden bakacağınızı aşağıda sizler için detaylı bir şekilde anlattık.   Genel bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ? Bu işlem için bilgisayarım simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp özelliklere girmeniz durumda karşınıza bilgisayarın genel özellikleri yer almaktadır.   İşlemci ve ram özelliklerine nerden bakılır ? Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayar simgesinden mouse ile sağ tuş tıklayıp özellikler menüsüne giriş yaptığınızda sistem başlığı altında işlemci ve ram özelliklerini görebilirsiniz. Harddisk (Sabit Disk) özelliklerine nasıl bakılır ? Bilgisayarınızın harddisk kapasitesini öğrenmek için bilgisayar simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp yönet menüsüne giriş yapın karşınıza bilgisayar yönetimi sayfası çıkacaktır. Bu sayfada sol tarafta yer alan menüden disk yönetimi menüsüne […]

Bilgisayar özelliklerine nasıl ve nerden bakılır  ?

Bilgisayar özellikleri kullanmış olduğunuz yada kullanmaya başlayacağınız program ve oyunlarda oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Yeni bir oyun çıktı ve oyunun sistem gereksinimlerinde i5 işlemci yazdığını farz edelim. Bilgisayarınız i5 işlemciye sahip değilse bu oyunu oynayamazsınız. Bu işlemcinin hangi serisi olduğunu ve diğer bilgisayar özelliklerine nasıl ve nereden bakacağınızı aşağıda sizler için detaylı bir şekilde anlattık.

 

Genel bilgisayar özelliklerine nasıl bakılır ?

Bu işlem için bilgisayarım simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp özelliklere girmeniz durumda karşınıza bilgisayarın genel özellikleri yer almaktadır.

 

İşlemci ve ram özelliklerine nerden bakılır ?

Yukarıda anlattığımız gibi bilgisayar simgesinden mouse ile sağ tuş tıklayıp özellikler menüsüne giriş yaptığınızda sistem başlığı altında işlemci ve ram özelliklerini görebilirsiniz.

İşlemci ve ram özelliklerine nereden bakılır

Harddisk (Sabit Disk) özelliklerine nasıl bakılır ?

Bilgisayarınızın harddisk kapasitesini öğrenmek için bilgisayar simgesine mouse ile sağ tuş tıklayıp yönet menüsüne giriş yapın karşınıza bilgisayar yönetimi sayfası çıkacaktır. Bu sayfada sol tarafta yer alan menüden disk yönetimi menüsüne giriş yapın ve karşınıza gelen ekranda sabit diskiniz toplam boyutu yer alır. Aşağıdaki resimde de kırmızı çizgiyle ilgili alanı belirttik.

Harddisk (Sabit Disk) özelliklerine nasıl bakılır

 

Ekran kartı özelliklerine nerden bakılır ?

Ekran kartınızın özelliklerini öğrenmek için masaüstüne gelip mouse ile sağ tıklayıp daha sonra ekran çözürlüğüne giriş yapın , gelen ekranda gelişmiş ayarlar yazısına tıklayıp aşağıdaki gibi ufak bir pencere açılacaktır. Bu ekranda ekran kartı özelliklerinize bakabilirsiniz.

Ekran kartı özelliklerine nereden bakılır

 

Yukarıda anlatmış olduğumuz yöntemlerle windows 7, windows xp, windows 8 gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayar, notebook,  netbook gibi cihazlarınızda bakabilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa soru sormaktan lütfen çekinmeyiniz.

Benzer Yazılar

5G teknolojisi ne zaman yaygınlaşacak?

5G teknolojisi, mobil cihazlar için daha hızlı ve daha kararlı bir internet bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. 5G teknolojisi, dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başlanmıştır, ancak Türkiye’de henüz tam olarak yaygınlaşmamıştır.   Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisi için frekans ihalesinin 2022 yılında tamamlanacağını ve 2023 yılında da ilk 5G sinyalinin vatandaşların hizmetine sunulacağını açıklamıştır. Ancak 5G teknolojisinin tam olarak yaygınlaşması için altyapı, cihaz ve lisans gibi birçok faktörün de hazır olması gerekmektedir. Bu nedenle, 5G teknolojisinin Türkiye’de ne zaman yaygınlaşacağı kesin olarak bilinmemektedir.   Bazı uzmanlar, 5G teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması için 2025-2030 yılları arasını işaret etmektedir.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram

Telegram Nedir? Güvenilir Mi? WhatsApp uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Telegram da aynı WhatsApp içerikli bir uygulamadır ama kendini çok iyi pazarlayamamış ve öne çıkamamıştır. En son WhatsApp’da bulunan gizlilik ayarlarının değişimi insanları kuşkuya düşürdü ve gözler başka uygulama aramaya başladı. Bunlardan biri de Telegram oldu. Peki, Telegram nedir? Telegram’ın İçeriği Nedir? Telegram, bir insanlar arasında iletişim kurmak için kurulmuş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Gizliliğe önem veren bir uygulamadır. Mesaj yollayan kişinin belirlediği bir süre de mesajlar kendini imha eder ve bu sayede 3. kişiler mesajlara ulaşamaz. Normal silmediğiniz mesajlarda da sadece iletilen kişilerin dosyalarında bulunur. Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa mesaj bildirimi gider ve bu sayede gizli bir şey yapılamaz. Herhangi bir dosya göndereceğiniz de 1.5 GB’ı geçmeyecek şekilde iletebilirsiniz. Fotoğraf, hareketli GIF’lar, ses kayıtları gibi şeyler bulunmaktadır. Bilinmeyen numaraları engelleyebilir, son görülmenizi kapatabilir, profilinizi istediğiniz insanlara gizleyebilirsiniz, konum paylaşımı yapabilir, çevrenizdeki insanların konumlarını izleyebilirsiniz, yanlış yazılan mesajı her iki taraftan da […]

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro İncelemesi

İOS 4 yıl önce

Apple teknoloji devi iPhone 12 serisini kullanıcılarına büyük sürpriz yaparak ani bir haberle iPhone 12 serisini duyurdu. Apple teknoloji devi iPhone 12 serisinde iddialı ve en hızlı çip’e sahip olduklarını (A14 bionic chip), ayrıca  muhteşem performans sergileyeceğine dair çok iddialılar. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Fiyatları Ne Kadar ? iPhone 12: 128 GB 799 dolar / 256 GB 899 dolar, iPhone 12 Pro: 128 GB 999 dolar / 256 GB 1.099 dolar / 512 GB 1.299 dolar,   Gelin hep birlikte iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisini yakından inceleyelim. iPhone 12  6.1 inç Super Retina XDR ekrana sahip. Ekranın daha dayanıklı ve düşmelere karşı daha sağlam materyal’dan oluşturulmuştur. iPhone 12 serisinde 5 renk seçeneği bulunmakta. (Siyah, Beyaz, (PRODUCT)RED , Yeşil, Mavi) Çift sim destekli olup (nano SIM ve eSIM) 5G desteklemektedir. iPhone 12 serisi hafıza olarak, 64 GB, 128 GB, 256 GB kapasite seçenekleri mevcut. Ağırlığı 162 gr. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele
Verified by MonsterInsights