Google Chrome Yer İşaretlerini Yedekleme

Yer işaretlerine günümüzde bir çok isim katılmıştır. Bunlar sık kullanılanlar ve yer imleridir. Google chrome tarayıcısında yer...

Google Chrome Yer İşaretlerini Yedekleme
Eklenme Tarihi: 31 Ekim 2014 - Yazar: Admin - Görüntülenme Sayısı: 1.713

Yer işaretlerine günümüzde bir çok isim katılmıştır. Bunlar sık kullanılanlar ve yer imleridir. Google chrome tarayıcısında yer işaretçileri diye geçen bu kayıtlar internette gezinirken adres çubuğunun sağ tarafındaki yıldız simgesine tıklanması ile oluşmaktadır. Yer işaretçilerindeki verilerimiz bize günlük internet kullanımında da hızlı erişim imkanı sağlamaktadır.

Yer işaretleri bilgisayarınıza format attığınız zaman ve google chrome tarayıcısının silindiği zaman tamamen silinmektedir. Peki ya bilgisayarınıza format atmak istiyorsunuz yada google chrome tarayınızda bir sorunla karşılaştınız ve silip baştan yüklemeniz gerekiyor yer işaretçilerine elveda mı diyecek siniz ? HAYIR  bu yer işaretçilerini yedek almak ve daha sonra geri yüklemek mümkün. Yer işaretlerini yedeklemek için iki farklı yöntem bulunmakta birinci google chrome’un sistem dosyalarının içerisinde yer işaretler dosyasını bulup yedeklemek. İkincisi ise google chrome’un kendi yer işaretleri yedekleme sihirbazını kullanarak yedeklemek. Biz daha sağlıklı olması adına ikinci yöntemi kullanacağız.

Öncelikle google chrome açıyoruz ardında sağ üst tarafta bulunan Chrome menüsüne google chrome menüsü tıklıyoruz. Ardından yer işaretlerine gelip açılan menüde yer imi yöneticisine giriyoruz. Yada direk olarak url satırına chrome://bookmarks/ yazıp enter’a basmanız yeterlidir.

chrome yer işareti yöneticisi

Karşınıza yukarıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek bu ekranda Düzenleye tıklayıp aşağıya doğru açılan menüde “Yer işaretlerini HTML dosyasına aktar… ” yazısına tıklıyoruz ve yer işaretçileri yedekleme işlemini için kayıt edeceğimiz yeri seçip tamam diyoruz. Daha sonra bu yer işaretçilerini geri yüklemek içinde aynı yöntemle giriş yapıp son aşamada “Yer işaretçilerini HTML dosyasından içe aktar…” yazısına tıklamanız yeterlidir. Unutmadan eğer format atacaksanız yedek dosyalarınızı windows’un kurulu olduğu dizine değil farklı bir dizine yada flash diskinize yedekleyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.