Google’dan Kumaşları Bile Harekete Geçiren Teknoloji

Teknoloji devi Google, ileriye dönük teknikleri geliştirmeye ve her geçen gün teknolojik ilerlemenin sağlanmasına dikkat ediyor. Son olarak I/O...

Google’dan Kumaşları Bile Harekete Geçiren Teknoloji
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı: 534 views

Teknoloji devi Google, ileriye dönük teknikleri geliştirmeye ve her geçen gün teknolojik ilerlemenin sağlanmasına dikkat ediyor. Son olarak I/O konferansı bünyesinde tanıttığı yeni bir sistem ile gündeme gelen firma, uzun süredir beklenen ürünlerin dışında, oldukça farklı yanlarıyla öne çıkan ürünlerini de beğeniye sundu. En çok dikkat çeken teknoloji ise, Project Jacquard ismi verilen yeni sistem oldu.

Dokunmatik kontrol temalı bu sistem, gelecekte bu fonksiyonun ne kadar kullanışlı olabileceği ile ilgili de fikir veriyor. Project Jacquard sayesinde kumaşlar trackpad özelliğine bürünüyorlar. Örneğin kumaş üzerinde yapılan hareketler, ışıkların açılıp kapanmasını sağlarlarken, diğer taraftan şarkılar arasında geçiş yapılması da yine aynı sistem ile mümkün oluyor. Söz konusu kumaş yüzeyi, Wi-Fi bağlantısı ile diğer cihazlara da bağlanabiliyor. Bugün için prototip aşamasında olan ürün, geliştirildikçe farklı şekillerde hayatımızda yer edineceğe benziyor. Örneğin ileride, giydiğimiz ürünler üzerinden cihazlara komut vermemiz de kolaylaşabilir. Yani kıyafetlerimiz uzaktan kumanda görevi görürken, koltuğun bir parçası ile ışıkları açıp kapatmak ya da televizyonda kanal değiştirmek mümkün olabilir. Bu noktalardan bakılınca, bu projenin nelere gebe olduğunu kestirmek de zor görünüyor. Ancak bahsedilen düşünceler, her ne kadar yakın zaman içinde çok mümkün görünmese de, uzun vadede olabilecek türden hayalleri kapsıyor. Konu ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları