Bu Blu-Ray Disk 1000 Sene Dayanıyor!

USB bellek ve hafıza kartları piyasada bu kadar yoğun şekilde bulunmazdan önce, veri saklama ve paylaşma için pek çok CD ya da DVD aracı...

Bu Blu-Ray Disk 1000 Sene Dayanıyor!
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı:

USB bellek ve hafıza kartları piyasada bu kadar yoğun şekilde bulunmazdan önce, veri saklama ve paylaşma için pek çok CD ya da DVD aracı kullanılmakta idi. Daha sonralarında ise, söz konusu araçlar, Blu-Ray özellikleri ile farklı boyutlara geldi. Ancak son olarak aldığımız haber, bu teknolojinin de oldukça yüksek çıtalara çıktığını gösteriyor.

Teknoloji devi firmalar arasında yer alan Millenniata, 1000 yıl dayabilen Blu-ray disk üreterek bütün dikkatleri üzerine çekti. Hafıza anlamında 100 GB kapasiteye sahip olan söz konusu diskler, yakın zamanda satışa sunulacak. Fakat satışa sunulmadan önce bu kadar sansasyon yaratması, bu disklerin bir devri kapattığını da gösteriyor.

Öncelikli olarak kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte, kurumsal firmalar olarak hedef kitlesi belirlenen bu diskler, yakın zaman içinde de her kullanıcının erişebileceği bir pazarda yer alacak. Piyasada yer alacak olan Blu-Ray disklerin ise, kurumlar için üretilen 100 GB kapasiteli olanlar değil de; 25 GB ve 50 GB kapasiteli disklerden oluşması bekleniyor.

1000 yıl dayanabilen ve yüksek kapasiteli özellikleri ile kendini gösteren Blu-Ray disklerin satışını ise, yine pazarın büyük markalarından olan üretici firma “Verbatim” üstlenecek. Tüm Blu-Ray okuyucularda rahatlıkla okunabilecek ve çalışabilecek olan bu diskler, yalnızca tek sefere mahsus şekilde yazılabilecekler.

25 derece sıcaklık ve % 50 nem özelliğindeki mekanlarda, neredeyse 2000 yıl kadar bile saklanabilen söz konusu diskler, veri güvenliği açısından oldukça sağlam bir hizmeti de bu sayede vermiş olacak.

Söz konusu diskler, piyasaya M-DISC ismi ile tanıtılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir