İnternet Bağlantım Sürekli Kopuyor

İnternet bağlantınız sürekli kopuyor ve kesiliyorsa sorunun sizden mi yoksa internet sağlayıcınızdan mı kaynakladığını öğrenmek için...

İnternet Bağlantım Sürekli Kopuyor
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2014 - Yazar: Admin - Görüntülenme Sayısı:

İnternet bağlantınız sürekli kopuyor ve kesiliyorsa sorunun sizden mi yoksa internet sağlayıcınızdan mı kaynakladığını öğrenmek için öncelikle bir takım donanımları ve yazılımları kontrol etmeniz gerekiyor. Daha önce internet sağlayıcılığı hizmeti veren bir firmada çalışan biri olarak size söyleyeceğim yöntemler %100 çözüm odaklı olup internet bağlantınızın neden sürekli olarak koptuğu anlayabileceksiniz. Öncelikle aşağıdaki modem bağlantı şemasına uygun olarak modeminizi bağladığınıza emin olun.

modem bağlantı şeması

1.) Öncelikle modem, splitter ve cat5 & cat6 ( internet kablosu) kontrollerini yapınız herhangi bir kabloda ezilme yada zarar görmüş bir kısım yerler varsa kablonuzu değiştirin özellikle cat 5 kabloları bu konuda çok hassas olup en ufak içten ezilmeler de internet bağlantınız olsa dahi ufak bir kabloya temas ile internet bağlantınız gidebilir.

 

2.) Bilgisayarınıza virüs bulaşmış olabilir onun için kesinlikle başka bir bilgisayarda internetinizi test edin. Komşudan alınan laptop işinizi görür. Komşudan laptopu aldığınızı varsayarsak örneğin sizin bilgisayarınızda internet gitti ama komşudan laptopunda o anda internet varsa bilgisayarınızın format zamanı gelmiş demektir. Mahallenizde bilgisayar teknik servisine giderek 20-30 tl’ye format attırabilirsiniz.

splitter nedir

3.) İnternet hizmeti aldığınız hat üzerinden telefon aboneliğinide kullanıyorsanız splitter’ımızı kontrol edelim. Splitter; bir telefon girişini iki çıkış olarak çoğaltan bir aparattır.Ayrıca yukarıda sizler için temsilli bir resim ekledik. Splitter’ın ne olduğunu anladığımıza göre eğer şuanda da internetiniz yoksa splitter’ı çıkartıp telefon hattını direk olarak modeme bağlayın ve yaklaşık 10-40 sn. sonra internetinizin olup olmadığını kontrol edin. Eğer internet bağlantınız yok iken bağlantı gelmişse sorunun kaynağı splitter’dır ve splitter’ınızı değiştirin.

4.) Modeminizin sağlamlığından emin olun çoğu modem artık emekliye ayırın beni diyor ve zaman zaman internet bağlantısı kopuyor. Modemin bozuk olmadığını anlamak için sağlam bir modem edinin eş’den dost’tan ve test’inizi yapın eğer internet bağlantınız hiç kopmuyorsa sorun modeminizdir. Modem değiştirip internet bağlantısı kesilme sorunundan kurtulun.

5.) Modemle alakalı bir başka konu daha var oda modem’in içinde yazılımdır. Burada yanlış anlaşılmasın bilgisayardaki programdan değil modemin içerisinde programdan bahsediyorum. Bu yazılımlar zaman zaman bozulabiliyor ve bunların yenilenmesi gerekiyor bu yenileme işlemi için internetten modeminizin marka ve modelinizi yazarak modem yazılımını güncelleyebilirsiniz yada arkadaki reset butonundan fabrika ayarlarına çevirebilirsiniz. Fabrika ayarları sonrası modem arayüzüne girip internet sağlayıcınızdan almış olduğunuz kullancı adı ve şifre bilgilerini girmeyi unutmayınız.

6.) Eğer laptopla kablosuz olarak internete bağlanıyorsanız. Sinyal kalitesi düşük geliyor olabilir ve bağlantınız kopabilir. Bu durumdan emin olmak için modemin yanına gidip interneti test etmek en etkili çözümdür. Eğer modemin yanında internet bağlantınız kopmuyorsa sinyal kalitesi yüzünden uzak bir konumda internet bağlantınız kopuyor demektir. Bu soruna alternatif bir çözüm üretmek için ise wireless router cihazları kullanabilirsiniz yada sürekli olarak kullandığınız konuma ek bir internet kablosu çekebilirsiniz.

7.) Zayıf gelen bağlantılar yüzünden internet bağlantınız kopuyor olabilir. Teknoloji sürekli gelişiyor bu bağlamda internet sağlayıcıları da sürekli olarak yeni teknolojilerle internet hızlarının kalitesini artırmak için bir takım düzenleme yapıyor. Ancak bu teknolojiye ayak uyduracak altyapı bazen bizim elimizde olmayabiliyor. Nedir bu uyum sorunu hemen ondan bahsedelim; modeminize gelen telefon hattının kablosu eski bir teknolojiye sahip olabilir bu bağlamda telefon kablosunun geldiği yerden modem’e yeni kablo çekmekte fayda var. Ancak yeni kabloyu çekerken cat6 yada cat 6 kalitesinde veyahut daha üstün kablolar kullanmaya gayret gösterin. Bu cat 6 kablosunun içerisinde toplamda 8 adet farklı renk kablo bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda bir kablo kırılırsa diğerini kullanırsınız ve işinizi sağlama almış olursunuz 🙂 cat 5 ve cat 6 kablosuna örnek olarak aşağıda sizler için temsilli bir fotoğraf bulunmaktadır.

cat 5 ve 6 internet bağlantı kablosu

8.) İnternet bağlantınızın kopma sebeplerinden bir diğeri ise bulunduğunuz konumdaki mahalle telefon kutularından yada apartmanınızdaki kutulardan kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda İnternet hizmeti aldığınız firmayı arayarak arıza bildirimi yapmanız gerekmekte ancak bu gibi işlemleri yapmadan önce yukarıda sebeplerden ötürü internet bağlantınızın kopmadığından emin olun. Aşağıda sizler için internet sağlayıcılığı hizmeti veren popüler firmaların müşteri destek numaralarını verdik.

 

TTNET: 444 0 375
smile adsl: 0212 444 33 75
SuperOnline: 444 222 0
Doping: 0 850 333 0 333
Biri Adsl: 0216 556 10 20
Turknet Adsl: 0850 288 80 80

 

İnternet bağlantısı kopma sorunuyla ilgili yukarıda enine boyuna bir araştırma yaptım ve çözüm yollarını sunduk. Kurum yada kuruluşlarla hiç bir alakamız olmamakla birlikte hiç bir internet sağlayıcılığı yapan firmayı kötüleme gibi bir niyetimiz bulunmamaktadır. Sadece sorun odaklı bir makale yazmaya çalıştık umarım siz değerli okuyucularımıza bir çözüm üretebilmişizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir