Bilgisayarınızdaki Optik Sürücüler Sorun Çıkardığında Neler Yapabilirsiniz?

Çoğu kullanıcı, alanı ile ilgili ihtiyaçlarını özelleşmiş sürücüler sayesinde karşılayabilmektedir. Bu anlamda, sektöre göre de,...

Bilgisayarınızdaki Optik Sürücüler Sorun Çıkardığında Neler Yapabilirsiniz?
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı: 646

Çoğu kullanıcı, alanı ile ilgili ihtiyaçlarını özelleşmiş sürücüler sayesinde karşılayabilmektedir. Bu anlamda, sektöre göre de, çalışılan iş koluna göre de çeşitli sistem gereksinimleri sağlanabilir. Optik sürücüler de söz konusu sürücüler arasında yerini alır.

Bilgisayarlarda yer alan optik sürücüler zaman zaman okuma hatalarını ortaya çıkartabilir. Yani kullanıcılar, bu sürücülerinden geçici ya da temelli olarak faydalanamayabilirler. Peki, böyle durumlarda neler yapılabilir?

Sistemdeki optik sürücülerin bilgi okuyamadığı durumlarda, sistemin hiç açılmaması ya da sistem açılsa da bu sürücülerin görülmemesi durumu yaşanabilmektedir. Bu tip sıkıntılı durumlarda, aşağıdaki adımların uygulanması sizin için iyi olacaktır;

  • Bilgisayarınızın elektrik bağlantısını tamamen kesiniz. Güç kablosunu prizden çıkarmak sizin için yararlı olacaktır.
  • Bilgisayarınızın kasasını açınız. Bu sayede sürücülere erişebileceksiniz.
  • Burada yer alan optik sürücü veri bağlantı noktalarını ve sürücünün güç kablosunu kontrol ediniz.
  • Sisteminiz komple açılmıyor ise optik sürücünüzün güç kablosunu iptal ederek sistemi yeniden açmayı deneyiniz. Bu noktada, eğer ki sisteminiz açılmadı ise optik sürücüleri değiştirmeniz gerekmektedir.
  • Sistem bu şekilde açıldı ise sürücünüzün “jumpеr” ayarlarını muhakkak kontrol ediniz. Çünkü bu aşamada, söz konusu ayarlar büyük önem taşırlar. Ayarları kontrol edip yapılandırdıktan sonra sistemi yeniden açmayı deneyiniz. Sorununuz çözüldüyse, daha fazla yapacak bir durum söz konusu değildir. Fakat çözülmedi ise, optik sürücüden kaynaklı başka sıkıntılar gerçekleşiyor olabilir.

eskişehir escort

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir