WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi

BTİDER'in WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi   WhatsApp’ın Güvenlik Sorunu Ne? WhatsApp’ın 2021 gizlilik ilkelerini...

WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2021 - Yazar: admin - Görüntülenme Sayısı: 1.684 views

BTİDER’in WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi

 

WhatsApp’ın Güvenlik Sorunu Ne?

WhatsApp’ın 2021 gizlilik ilkelerini yayınlamasıyla başlayan güvenilirlik sorunu insanları iki yönde korkuttu:

Kullanıcıların verilerinin artık Facebook ile paylaşılacağı ve bu yeni gelen güncellemenin yalnızca Türkiye için geçerli olacağını duyurdu.
Bu bilgiler dâhilinde korkan ve tedirgin olan Türk halkı son derece haklıdır. Çünkü 8 Şubat 2021 yılında yürürlülüğe girecek olan değişiklik, Facebook gibi güvenirliğinde zaten sıkıntılar olan bir uygulama ile paylaşılması kişilerin kişisel verilerini tehdide atmakta. Sadece Türkiye için geçerli kılan ( zorunlu güncelleme) uygulama sahibi ABD, kendi vatandaşları için geçerli olmayacağını da bildirmiştir.

 

 

Hal böyle olunca WhatsApp alternatifli olan mesajlaşma uygulamaları dikkat çekmeye başladı. Ayrıca kişiler WhatsApp’ın hangi bilgilerini topladığını da merak etmeye başladı. İşte WhatsApp’ın bizim hakkımızda topladığı bilgiler:

 

WhatsApp Kullanıcıların Hangi Bilgilerini Topluyor:

♦  Hesap Bilgileri
♦  Mesajlar
♦  Bağlantılar
♦  Durum Bilgisi
♦  İşlem ve Ödeme Verileri
♦  Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
♦  Kullanım ve Kayıt Bilgileri
♦  Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
♦  Konum Bilgiler

Gibi birkaç bilgisi daha alınıyor. Bu gibi önemli verilerimizin paylaşılabilecek olması ise çok riskli bir hal yaratıyor. Aldığı verilerde başlıca resimler ve ses kayıtları çok tehlikeli olmakta. Şu açıdan düşünelim, WhatsApp bu sözleşme ile artık sakladığı fakat erişemediği bilgilerimizi şimdi hem istediği zaman kullanabilir hale gelecek hem de bunu başkalarıyla paylaşabilecek. En çok dikkat edilmesi gereken nokta dediğim gibi ses kayıtları ve resimlerimiz. Biliyoruz ki günümüzde bankacılıktan başlayıp çoğu özel şeylerimiz ses onayıyla güvenlik altına alınıyor. Resimlerimize ise gelirsek günümüzde artan Deepfake gibi kötü amaçlı resimler ve videolar sonucu görüntülerimiz ve mimiklerimiz kolay erişile bilecek hale gelecek. Tabi ki buda dolandırıcılara hazır yemek sunmak olacak. Onun için uygulamanın yüklenmemesi taraftarıyım.

 

Niye Dedi?

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen ve 2018’den beri kullanıma sürülen Dedi son zamanlarda adını fazlasıyla duyurmaya başladı. Peki, daha önceleri bu kadar adı duyulmayan uygulama niye bu kadar popüler oldu?
Son zamanlarda insanların ilgisini çeken Dedi, WhatsApp’ın güvenirlik sorunu ile gündeme düştü. Facebook’un veri güncellemesiyle gelen WhatsApp bildirimi topluluğun dikkatine maruz ve endişesine sebep oldu.

Fakat dikkate alınmadığı sürece 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanım dışı olacağı da bildirilmiştir.

Peki, birçok yerli veya yabancı uygulama varken neden Dedi?

 

 

Dedi, devlete bağlı olan BTİDER tarafından üretilen yerli bir uygulamadır. Aynı WhatsApp özellikleri taşımakta, fakat topluluğun beğenmeyeceği özellik son görülme ve çevrim içi özelliği bulunmuyor oluşu olacak.

 

Dedi Bize Neler Sunuyor?

♦ Uçtan uca şifreleme(güvenli mesajlaşma)
♦ Emoji, gıf ve doküman paylaşımı
♦ Sesli ve görüntülü arama(en fazla 8 kişi) ve mesajlaşma

Kısaca genel bir mesajlaşma uygulamasından beklenen şeyleri karşılıyor ama ‘’ ’’ sorunu kullanıcı tercihi arttıkça değişeceğine inanıyorum. Bu yüzden başlıca yakın çevremizle başlayıp kullanım oranını yükseltmek hem bizim güvenlik sorunumuz için iyi hem de devlete ait bir uygulama olduğu için devlet yararına olacağını düşünüyorum.

 

Dedi uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İos

Android

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları