İp Çakışması Algılandı Sorunu Çözümü

Bilgisayarınızda "Ağda ip çakışması algılandı." , "Sistem, ağdaki başka bir sistem ile ip adres çakışması algıladı" gibi hataları...

İp Çakışması Algılandı Sorunu Çözümü
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2014 - Yazar: admin - Görüntülenme Sayısı: 10.601 views

Bilgisayarınızda “Ağda ip çakışması algılandı.” , “Sistem, ağdaki başka bir sistem ile ip adres çakışması algıladı” gibi hataları alıyorsanız sizin bilgisayarınızla aynı ip’e sahip aynı ağda başka bir bilgisayarında bulunduğu anlamına gelmektedir. Nedir bu ip uzun adıyla Internet Protokol denir ve her bilgisayara modem tarafından yadan kişi ve kişiler tarafından özel olarak atanan bir numara dizisidir. Ancak bu ip adresi sadece yerel internet ağınızı ele alınarak anlatıldı birde internet sağlayıcınızın sizin ağınıza özel olarak atadığı ip adresi bulunmaktır.Bizi ilgilendiren internet sağlayıcınızın atadığı ip adresi değil modemin ip adresidir. Ağınızdaki bu ip çakışması sorunu internet’e girişinizi engeller ve sadece sizin bilgisayarında değil eğer aynı ip’e sahip diğer bilgisayardan önce bilgisayarınızı açarsanız karşı taraftaki bilgisayarda da  ip çakışması sorunu oluşur. Ağdaki ip çakışmasını sorununu iyice kavradıysak şimdi bu sorunun çözümüne geçelim.

 

 İp Çakışması Sorunu Çözümü Resim Anlatım

1. ) Aşağıdaki resimdeki gibi sağ alt köşede bulunan ağ simgesine tıklayıp, ağ paylaşım merkezine giriş yapıyoruz.

ip çakışması ağ paylaşım merkezi

 

 

 

2. ) Açılan pencerede bağlı olduğumuz ağı göreceksiniz buradaki bağlantıya tıklıyoruz.

 

ip çakışması algılan uyarı için yerel ağ bağlantısı

 

 

3.) Açılan pencerede Özellikler butonuna tıklıyoruz.

ip çakışması algılandı hatası için özelliklere giriş yapıyoruz

4.)  Biliyorum bu ip çakışmasından kurtulmak için sabırsızlanıyorsunuz ancak sabredin son aşamalara geldik 🙂 Şimdi karşımıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek burada Internet prokolü sürüm 4’e tıklayıp ardından özellikler butonuna tıklıyoruz.

sistem ağda ip çakışması hatası algıladı

 

5. )  Artık son aşamaya geldik ve bu ip çakışması algılandı sorunundan kurtulacaksınız. Aşağıdaki penceredeki ip adresi, ağ maskesi ve ağ geçidi ayarlarını girin eğer aşağıdaki bilgiler bilgisayarınızda doldurulmuşsa kırmızı kutucukla işaretlediğimiz alandaki yere farklı bir sayı yazınız.  Daha sonra tamam butonuna tıklayarak işlemleri tamamlayınız. Bu adımları yaptıktan sonra ağınızdaki ip çakışması algılandı uyarısı bir daha almazsınız ancak ben bunları yaptığım halde yinede “Ağda ip çakışması algılandı.” , “Sistem, ağdaki başka bir sistem ile ip adres çakışması algıladı” gibi hatalarla karşılaşıyorum diyorsanız kırmızı kutucukta ki değeri değiştirerek boştaki ip adresi yakaladığınızda bu sorununuz ortadan kalkacaktır.

Ağdaki İp Çakışması Sorunu Çözümü

 

Not: Yukarıdaki ip adresi örnek olarak verilmiştir. Çoğu modemin ağ geçiti 192.168.1.1 şeklindedir. Eğer modeminiz ağ geçidini öğrenmek istiyorsanız.  Yukarıdaki ikinci adımdan sonra özellikler butonu yerine Ayrıntılar butonuna tıklayarak mevcut ağ geçidini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları