Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımda laptop (notebook, netbook, bilgisayar) alırken doğru olarak bilinen yanlışlar, yanlış olarak bilinen doğrular ve satın almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden bahsedeceğim. Aslında bu konuda kitap bile yazılır diyebilirim o kadar çok dikkat edilmesi gereken noktalar ve çelişkiler var ki. Öncelikle laptop alırken teknolojiden anlamayan arkadaşlarınızla alışverişe gittiğinizde asla ve asla arkadaşınızın etkisi altında kalmayın nedir bu etkiler x marka panpa bu kalite kokuyor 2.000 lira y cihazına verene kadar  2.1000 lira x markasına ver diyebilirler. 🙂 aman dikkat edin.Günümüzde marka değeri taşıyan o kadar çok ürün var ki ancak bu cihazları alıp pişman olan yüz binlerce de kullanıcı var.Bir cihaz alırken onun sadece marka özelliğini göz önünde bulundurmayın. Laptop alırken dikkat edilmesi gereken noktaları gelin madde halinde sıralayalım ; 1. ) Kesinlikle size fayda sağlamalı örnek x cihazı 2.000 tl kamera var, y cihazı 1.000 tl kamerası var siz sadece sosyal medyayı kullanmak ve görüntülü konuşma için bir […]

Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yazımda laptop (notebook, netbook, bilgisayar) alırken doğru olarak bilinen yanlışlar, yanlış olarak bilinen doğrular ve satın almadan önce dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden bahsedeceğim. Aslında bu konuda kitap bile yazılır diyebilirim o kadar çok dikkat edilmesi gereken noktalar ve çelişkiler var ki. Öncelikle laptop alırken teknolojiden anlamayan arkadaşlarınızla alışverişe gittiğinizde asla ve asla arkadaşınızın etkisi altında kalmayın nedir bu etkiler x marka panpa bu kalite kokuyor 2.000 lira y cihazına verene kadar  2.1000 lira x markasına ver diyebilirler. 🙂 aman dikkat edin.Günümüzde marka değeri taşıyan o kadar çok ürün var ki ancak bu cihazları alıp pişman olan yüz binlerce de kullanıcı var.Bir cihaz alırken onun sadece marka özelliğini göz önünde bulundurmayın.

laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

Laptop alırken dikkat edilmesi gereken noktaları gelin madde halinde sıralayalım ;

1. ) Kesinlikle size fayda sağlamalı örnek x cihazı 2.000 tl kamera var, y cihazı 1.000 tl kamerası var siz sadece sosyal medyayı kullanmak ve görüntülü konuşma için bir cihaz alıyorsanız kesinlikte 1.000 tl’lik cihazı almalısınız.

 

2.) Markaya değil ürünün kalitesine bakın dünya markası bir ürün vardır ama serisi hatalı olabilir onun için marka ve model internetten araştırıp kullanıcı yorumlarını göz önünde bulundurun.

 

3.)  150-200 tl daha ucuz oluyor diye yurt dışından ürün sipariş etmeyin , laptoplarda garanti çok önemli bir faktördür ve yurt dışından gelen çoğu cihazda garanti yoktur ve klavyesi Türkçe değil İngilizcedir.

 

4.) Laptop satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemlilerden bir tanesi de garanti koşullarıdır. Kaç yıl garantisi var ?, her şehirde garanti servisi var mı ? , garanti kapsamları neler ? bunları almadan önce dikkatlice incelemeniz gerekmektedir. Ayrıca son yıllarda cihazınız bozulduğu zaman kapınızdan gelip alan garanti servisleri de var eğer rahatınıza düşkün biriyseniz bunu tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hem x şehrinde garanti servisini nereden bulacağım derdinden kurtulursunuz hemde zamandan tasarruf edersiniz.

 

5.) Özellik olarak bir seçiminiz varsa şanslısınız demektir. Direk olarak diğer cihazları eleyin. Çoğu bilgisayar firmasının internet sitesinde arama yaparken fiyata ve özelliğe göre sıralama yapabiliyorsunuz sitelerin bu özelliklerini kullanarak size uygun cihazlar arasından seçim yapabilirsiniz tabi ki illaki özellik tuttu fiyatta iyi diye bir şey yok muhakkak yukarıdaki maddelere dikkat edin.

 

6.) Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenlerden en önemlilerinden bir taneside Fredoos mu ? , Yoksa Windows mu ? bilgisayarlara bakarken belki görmüşsünüzdür. A firmasında X marka bir laptop 1.000 tl ama  B firmasında X marka bir notebook 1.100 TL. Fiyatları bu şekilde olması A firmasının daha ucuz olduğu anlamına gelmez genelde  B firmasında windows işletim sistemi üzerinde gelirken A firmasındaki laptopda işletim sistemi yoktur ve işletim sistemi içinde ayrı bir OEM Windows paketi almanız gerekmektedir fiyatları 200-400 tl arası değişmekte gelin şimdi tekrar bakalım ve düşünelim A firması bize 1.000 tl iken bize 1200-1400 tl arası maliyet çıktı, B firması ise 1.100 TL  ve ek bir masraf çıkmadı.

 

7.) ben ayrıntılara çok dikkat ederim donanım bilgimde var diyorsanız muhakkak aklınızda belli başlı laptop modelleri oluşmuştur. Bu laptoplar arasında seçim yapmanın en iyi yolu ekran kartı marka ve modellerini performans değerlerini karşılaştırmak olacaktır. Aynı şekilde işlemci modellerini cpu değerleri ve performans testlerinde kaç puan aldıklarına bakabilir bu bağlamda performansı diğerlerine göre yüksek olanı seçebilirsiniz.

 

8.) Sürekli seyahat eden biriyseniz ve yolculuk sırasında laptop kullanıyorsanız şarj süresi uzun olan ve slim notebookları seçiniz. Slim notebook nedir ? slim notebook oldukça ince bir yapıya sahip olup diğer notebooklara göre daha hafif bir ağırlığa sahiptir.

 

9.) Satın alırken size fayda sağlamasından bahsetmiştik biraz daha olayın derinine girelim örneğin bilgisayarda oyun oynamayı çok seviyorsunuz özellikle fifa 2015 oyununu çok seviyor ve yeni alacağınız laptopunuzda oynamak istiyorsunuz bilgisayarı aldınız ama ekran kartı harici değil dahili. Maalesef fifa 2015 hayaliniz suya düşer yada ekran kartı olan bir laptop aldınız ama chipset’in Directx 11.0 desteği yok ama fifa 2015’i oynamak için sistem gereksinimlerinde ekran kartının directx 11.0 olması gerektiğini yazıyor. Bu durumda yine fifa 2015 oynama hayaliniz suya düşer 🙁  O yüzden bir laptop alırken eğer iş yada eğlence amaçlı kullanacaksanız oyun yada program olsun bu yazılımların minumum ve önerilen sistem gereksinimlerine bakıp ona göre bir seçim yapabilirsiniz.

 

Umarım laptop alırken çelişkide kalan ve nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmeyen alıcılara yardımcı olmuşuzdur. Konuda geçen firma ve ürünler tamamıyla hayal ürünüdür hiç bir markayı kötüleme yada şu marka çok iyidir deyip savunma gibi bir durum söz konusu değildir. Yukarıdaki anlattıklarımıza rağmen hala bir çelişki içindeyseniz kriterlerinizi konu altına yorum olarak gönderip, diğer kullanıcılardan ve editörlerimizden öneri alabilirsiniz.

internetten laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternet’ten Laptop Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Bunların yanı sıra laptop alırken dikkat edilmesi gereken başka hususlarda vardır örneğin internet üzerinden laptop almayı düşünüyorsanız web site güvenliği ve güvenilirliği oldukça önemli konulardır. İnternet sitesinden laptop alacaksınız muhakkak rapidssl sertifikası sahibi olduğundan emin olun nedir bu rapidssl yani Secure Socket Layer internet siteleri ve bankalar arası şifreli ve güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sunar kredi kartı bilgileriniz hiç bir site tarafından saklanmaz yada alınamaz bankaya bilgileriniz site altyapısıyla giderken şifreli bir şekilde gider ve kredi kartı bilgileriniz güvende olur. Birde diğer konu ise firmanın güvenirliğidir. Eğer daha önce adını hiç duymanız bir firmadan alışveriş yapacaksınız arama motorlarında firma ile ilgili herhangi bir şikayetin olup olmadığını kontrol edin. Ben bu işlemlerle uğraşamam özellik olarak yukarıda anlattığınız laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler maddelerini dikkatlice okudum ama internet sitesi konusunda aklım karışmasın ikilemde kalmak istemiyorum diyorsanız. Teknosa.com’dan güvenilir bir şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

5G teknolojisi ne zaman yaygınlaşacak?

5G teknolojisi, mobil cihazlar için daha hızlı ve daha kararlı bir internet bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. 5G teknolojisi, dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başlanmıştır, ancak Türkiye’de henüz tam olarak yaygınlaşmamıştır.   Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisi için frekans ihalesinin 2022 yılında tamamlanacağını ve 2023 yılında da ilk 5G sinyalinin vatandaşların hizmetine sunulacağını açıklamıştır. Ancak 5G teknolojisinin tam olarak yaygınlaşması için altyapı, cihaz ve lisans gibi birçok faktörün de hazır olması gerekmektedir. Bu nedenle, 5G teknolojisinin Türkiye’de ne zaman yaygınlaşacağı kesin olarak bilinmemektedir.   Bazı uzmanlar, 5G teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması için 2025-2030 yılları arasını işaret etmektedir.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram

Telegram Nedir? Güvenilir Mi? WhatsApp uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Telegram da aynı WhatsApp içerikli bir uygulamadır ama kendini çok iyi pazarlayamamış ve öne çıkamamıştır. En son WhatsApp’da bulunan gizlilik ayarlarının değişimi insanları kuşkuya düşürdü ve gözler başka uygulama aramaya başladı. Bunlardan biri de Telegram oldu. Peki, Telegram nedir? Telegram’ın İçeriği Nedir? Telegram, bir insanlar arasında iletişim kurmak için kurulmuş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Gizliliğe önem veren bir uygulamadır. Mesaj yollayan kişinin belirlediği bir süre de mesajlar kendini imha eder ve bu sayede 3. kişiler mesajlara ulaşamaz. Normal silmediğiniz mesajlarda da sadece iletilen kişilerin dosyalarında bulunur. Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa mesaj bildirimi gider ve bu sayede gizli bir şey yapılamaz. Herhangi bir dosya göndereceğiniz de 1.5 GB’ı geçmeyecek şekilde iletebilirsiniz. Fotoğraf, hareketli GIF’lar, ses kayıtları gibi şeyler bulunmaktadır. Bilinmeyen numaraları engelleyebilir, son görülmenizi kapatabilir, profilinizi istediğiniz insanlara gizleyebilirsiniz, konum paylaşımı yapabilir, çevrenizdeki insanların konumlarını izleyebilirsiniz, yanlış yazılan mesajı her iki taraftan da […]

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro İncelemesi

İOS 4 yıl önce

Apple teknoloji devi iPhone 12 serisini kullanıcılarına büyük sürpriz yaparak ani bir haberle iPhone 12 serisini duyurdu. Apple teknoloji devi iPhone 12 serisinde iddialı ve en hızlı çip’e sahip olduklarını (A14 bionic chip), ayrıca  muhteşem performans sergileyeceğine dair çok iddialılar. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Fiyatları Ne Kadar ? iPhone 12: 128 GB 799 dolar / 256 GB 899 dolar, iPhone 12 Pro: 128 GB 999 dolar / 256 GB 1.099 dolar / 512 GB 1.299 dolar,   Gelin hep birlikte iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisini yakından inceleyelim. iPhone 12  6.1 inç Super Retina XDR ekrana sahip. Ekranın daha dayanıklı ve düşmelere karşı daha sağlam materyal’dan oluşturulmuştur. iPhone 12 serisinde 5 renk seçeneği bulunmakta. (Siyah, Beyaz, (PRODUCT)RED , Yeşil, Mavi) Çift sim destekli olup (nano SIM ve eSIM) 5G desteklemektedir. iPhone 12 serisi hafıza olarak, 64 GB, 128 GB, 256 GB kapasite seçenekleri mevcut. Ağırlığı 162 gr. […]

3 Yorum

 • ayşe 17 Ekim 2014

  anlattıklarınız gerçekten çok doğru laptop alırken bunlara dikkat etmemiz gerekiyor ama çoğu kişi başkalarının düşüncelerinden etkilenebiliyor.

 • osman 18 Ekim 2014

  Fifa 2015 oynamayi bende seviyorum, laptop alirken dikkat etmem gereken donanim ozellikleri neler olmali ornek verirmisiniz.

 • sncr_1 19 Ekim 2014

  osman bey, fifa 2015 oynamak için tavsiye edilen bilgisayar özellikleri aşağıda sıralanmıştır.

  İşletim sistemi: Windows 7, 64bit
  İşlemci: Intel i5-2550K 3.4Ghz
  RAM: 8GB
  Boş disk alanı: 15.0 GB
  Ekran kartı: ATI Radeon HD 6870, NVIDIA GTX 460
  DirectX: 11.0

  minumum değer olarakta
  İşletim sistemi: Windows 7, 64bit
  İşlemci: Intel Q6600 Core2 Quad 2.4Ghz
  RAM: 4GB
  Boş disk alanı: 15.0 GB
  Ekran kartı: ATI Radeon HD 5770, NVIDIA GTX 650
  DirectX: 11.0

  laptop alırken bu özelliklere yakın bir cihaz almanız gerekmektedir. Özellikle ekran kartının directx 11.0 desteklediğinden emin olun.

  fifa 2015 hakkında ayrıntılı bilgi için ;
  http://www.fullturkceindir.com/bilgisayarim-fifa-2015i-kaldirir-mi.html

Yorum Yaz

Rastgele