WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram

Telegram Nedir? Güvenilir Mi? WhatsApp uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Telegram da aynı WhatsApp içerikli bir uygulamadır ama kendini çok iyi...

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2021 - Yazar: admin - Görüntülenme Sayısı: 2.882 views

Telegram Nedir? Güvenilir Mi?
WhatsApp uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Telegram da aynı WhatsApp içerikli bir uygulamadır ama kendini çok iyi pazarlayamamış ve öne çıkamamıştır. En son WhatsApp’da bulunan gizlilik ayarlarının değişimi insanları kuşkuya düşürdü ve gözler başka uygulama aramaya başladı. Bunlardan biri de Telegram oldu. Peki, Telegram nedir?
Telegram’ın İçeriği Nedir?
Telegram, bir insanlar arasında iletişim kurmak için kurulmuş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Gizliliğe önem veren bir uygulamadır. Mesaj yollayan kişinin belirlediği bir süre de mesajlar kendini imha eder ve bu sayede 3. kişiler mesajlara ulaşamaz. Normal silmediğiniz mesajlarda da sadece iletilen kişilerin dosyalarında bulunur. Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa mesaj bildirimi gider ve bu sayede gizli bir şey yapılamaz. Herhangi bir dosya göndereceğiniz de 1.5 GB’ı geçmeyecek şekilde iletebilirsiniz.
Fotoğraf, hareketli GIF’lar, ses kayıtları gibi şeyler bulunmaktadır. Bilinmeyen numaraları engelleyebilir, son görülmenizi kapatabilir, profilinizi istediğiniz insanlara gizleyebilirsiniz, konum paylaşımı yapabilir, çevrenizdeki insanların konumlarını izleyebilirsiniz, yanlış yazılan mesajı her iki taraftan da silebilirsiniz ve sesli ya da görüntülü sohbet edebilirsiniz.

 

Telegram Nasıl Kullanılır?
Cep telefon numaranız ile giriş yapıyorsunuz. Ama isteğinize göre numaranızı göstermeden de insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Mobilden de masaüstünden de giriş yapabilirsiniz. Android, İOS, Windows Phone gibi her türlü mobilden uygulaması bulunuyor. Masaüstüne girerken de telefona gelen kod ile giriş sağlanıyor.

 

Telegram ile WhatsApp Arasındaki Farklar
WhatsApp uygulamasında atılan mesajlar belli bir süre içerisinde silinebiliyor ama Telegram uygulaması içerisinde de böyle bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Telegram da istediğiniz zaman mesajınızı iki taraftan ta silebilirsiniz. Bir diğer farklılık WhatsApp da mesajlar ve gönderilen dosyalar kendini depolar ama Telegram da istediğiniz süre zarfın da bunları depolamadan silebilirsiniz. Görüntülü konuşmada ise kalite farkı bulunmaktadır.
WhatsApp da görüntü daha kalitelidir. Telegram’da 2 adet mesajlaşma kanalı bulunuyor: Normal Chat, Secret Chat. WhatsApp üzerinde sadece Normal Chat var. Telegram üzerinden farklı ve kaliteli kanallara abone olabilirsiniz ama WhatsApp’da böyle bir seçenek mümkün değil. Telegramda takma isim üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Fakat WhatsApp numara ister. WhatsApp’da grup kurmak istediğinizde kişi sınırlaması 4096 iken Telegram’da bu sayı 200.000 kişidir. Bu durum ne kadar avantaj sağlar insanlara bilemiyorum.
Bana göre aralarında ki önemli fark tamamen ‘gizlilik’ politikasıdır.
Telegram da 2014 Kasım ayında bir yarışma düzenlendi. Telegram kurucularının arasında yapılan mesajlaşmalara erişecek olan kişilere 300.000$ ödül verileceği söylendi. 11 Şubat 2015 tarihinde yapılan yarışma bitti ama yarışma da kazanan çıkmadı. Bugüne kadar kimse tarafından, gruplara, örgütlere veri paylaşımı yapılmadı. Bu yüzden Telegram daha tercih edilir duruyor ama WhatsApp‘ın verdiği kalitede bir kenardan insanları etkiliyor. Hangisini tercih etmeliyiz?

 

 

WhatsApp’ı Silip Telegram Yüklemeli miyiz?
Bu konu da insanlar ikiye bölünmüş durumdalar. Türkiye’de bulunan insanları düşündüğümüz de belirli bir kesimin bu konuda daha bilinçsiz olduğunu inkâr edemeyiz. Yazılan her habere inanıp çoğunluğa göre hareket edeceklerdir. Peki, bu çoğunluğu kimler oluşturuyor?
İçerek ve uygulamayı teknik olarak incelediğimiz de Telegram’ın daha kaliteli olduğunu anlayacağımızı umuyorum. Kendini Türkiye’de çok gösterememiş bir uygulama olsa da WhatsApp’ın yaptığı bir hata sayesinde gün yüzüne çıktı.
WhatsApp bu gizlilik ayarının değişiminin yanlış karar olduğunu fark ettiğin de çoğu insan Telegram’a yönelmişti. Ama bazı kişiler WhatsApp’a güvenerek bilgilerini kasıtlı olarak burada tutuyorlardı. Buna rağmen WhatsApp çoğu kullanıcısını Telegram’a kaptırdı. Akıllar da ‘Whatsapp bu kullanıcıları geri alabilecek mi?’ sorusu dolanıyor.

 

Windows Pc için Telegram indir

Android için Apk indir

İos için indir

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları