Windows işletim sistemli bilgisayarı hızlı açmak mümkün

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız yavaş açılıyorsa bu bilgisayarınızın donanım özelliklerinin çok düşük olduğu anlamına gelmez. Günümüzde windows işletim sistemine sahip bir çok yeni bilgisayar ve notebook’larda yavaş açılmaktadır.   Windows’un açılış hızını etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Bunların en başında ise bilgisayarınız açılış esnasında yüklenen gereksiz programlardır. Nedir bu programlar örneğin; skype, msn ve idm vs. tarzı programlar siz bilgisayarınızı açtığınız anda arkaplan da çalışır buda windows masaüstünü getirirken önce bu programları başlatır ve bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden bu tarz açılış esnasında gerekli olmayan programları bir takım ayarlar yaparak açılış esnasında getirmezsek bilgisayarımız daha da hızlı bir şekilde açılacaktır.   Windows açılışı nasıl hızlandırılır ? Yukarıda sizlere bir takım ayarlarla windows’un açılış hızının artırılabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi sizlere bunu daha da detaylandıralım. Windows’un sistem  yapılandırması adı verdiği araç sayesinde başlangıç programlarını ayarlayabiliyoruz. Bu işlem için başlat / çalıştır’a girdikten sonra msconfig yazıp enter’a basıyoruz. Hemen ardında […]

Windows işletim sistemli bilgisayarı hızlı açmak mümkün

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız yavaş açılıyorsa bu bilgisayarınızın donanım özelliklerinin çok düşük olduğu anlamına gelmez. Günümüzde windows işletim sistemine sahip bir çok yeni bilgisayar ve notebook’larda yavaş açılmaktadır.

 

Windows’un açılış hızını etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Bunların en başında ise bilgisayarınız açılış esnasında yüklenen gereksiz programlardır. Nedir bu programlar örneğin; skype, msn ve idm vs. tarzı programlar siz bilgisayarınızı açtığınız anda arkaplan da çalışır buda windows masaüstünü getirirken önce bu programları başlatır ve bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden bu tarz açılış esnasında gerekli olmayan programları bir takım ayarlar yaparak açılış esnasında getirmezsek bilgisayarımız daha da hızlı bir şekilde açılacaktır.

 

Windows açılışı nasıl hızlandırılır ?

Yukarıda sizlere bir takım ayarlarla windows’un açılış hızının artırılabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi sizlere bunu daha da detaylandıralım. Windows’un sistem  yapılandırması adı verdiği araç sayesinde başlangıç programlarını ayarlayabiliyoruz. Bu işlem için başlat / çalıştır’a girdikten sonra msconfig yazıp enter’a basıyoruz. Hemen ardında açılan sistem yapılandırması penceresinden başlatma menüsüne giriş yapıyoruz.

sistem yapılandırmasıyla windows hızlandırma

 

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi başlatma menüsü karşınıza geldi bu ekran bilgisayarın açılış esnasında çalışmasını istediğiniz programları yada çalışmaması istediğiniz programları seçebilirsiniz. Örneğin ben yukarıdaki resimde nero, idm, utorrent, cs serverlar, steam gibi programların başlangıçta çalışmasını istemediğim için kaldırdım. Sizde kullanmadığınız programları kaldırıp bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. İşleminizi tamamladıktan sonra uygula butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

5G teknolojisi ne zaman yaygınlaşacak?

5G teknolojisi, mobil cihazlar için daha hızlı ve daha kararlı bir internet bağlantısı sağlayan bir teknolojidir. 5G teknolojisi, dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başlanmıştır, ancak Türkiye’de henüz tam olarak yaygınlaşmamıştır.   Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, 5G teknolojisi için frekans ihalesinin 2022 yılında tamamlanacağını ve 2023 yılında da ilk 5G sinyalinin vatandaşların hizmetine sunulacağını açıklamıştır. Ancak 5G teknolojisinin tam olarak yaygınlaşması için altyapı, cihaz ve lisans gibi birçok faktörün de hazır olması gerekmektedir. Bu nedenle, 5G teknolojisinin Türkiye’de ne zaman yaygınlaşacağı kesin olarak bilinmemektedir.   Bazı uzmanlar, 5G teknolojisinin Türkiye’de yaygınlaşması için 2025-2030 yılları arasını işaret etmektedir.

WhatsApp Alternatifi Mesajlaşma Uygulaması: Telegram

Telegram Nedir? Güvenilir Mi? WhatsApp uygulamasını bilmeyenimiz yoktur. Telegram da aynı WhatsApp içerikli bir uygulamadır ama kendini çok iyi pazarlayamamış ve öne çıkamamıştır. En son WhatsApp’da bulunan gizlilik ayarlarının değişimi insanları kuşkuya düşürdü ve gözler başka uygulama aramaya başladı. Bunlardan biri de Telegram oldu. Peki, Telegram nedir? Telegram’ın İçeriği Nedir? Telegram, bir insanlar arasında iletişim kurmak için kurulmuş bir mesajlaşma uygulamasıdır. Gizliliğe önem veren bir uygulamadır. Mesaj yollayan kişinin belirlediği bir süre de mesajlar kendini imha eder ve bu sayede 3. kişiler mesajlara ulaşamaz. Normal silmediğiniz mesajlarda da sadece iletilen kişilerin dosyalarında bulunur. Ekran görüntüsü alındığında karşı tarafa mesaj bildirimi gider ve bu sayede gizli bir şey yapılamaz. Herhangi bir dosya göndereceğiniz de 1.5 GB’ı geçmeyecek şekilde iletebilirsiniz. Fotoğraf, hareketli GIF’lar, ses kayıtları gibi şeyler bulunmaktadır. Bilinmeyen numaraları engelleyebilir, son görülmenizi kapatabilir, profilinizi istediğiniz insanlara gizleyebilirsiniz, konum paylaşımı yapabilir, çevrenizdeki insanların konumlarını izleyebilirsiniz, yanlış yazılan mesajı her iki taraftan da […]

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro İncelemesi

İOS 4 yıl önce

Apple teknoloji devi iPhone 12 serisini kullanıcılarına büyük sürpriz yaparak ani bir haberle iPhone 12 serisini duyurdu. Apple teknoloji devi iPhone 12 serisinde iddialı ve en hızlı çip’e sahip olduklarını (A14 bionic chip), ayrıca  muhteşem performans sergileyeceğine dair çok iddialılar. iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Fiyatları Ne Kadar ? iPhone 12: 128 GB 799 dolar / 256 GB 899 dolar, iPhone 12 Pro: 128 GB 999 dolar / 256 GB 1.099 dolar / 512 GB 1.299 dolar,   Gelin hep birlikte iPhone 12 ve iPhone 12 Pro serisini yakından inceleyelim. iPhone 12  6.1 inç Super Retina XDR ekrana sahip. Ekranın daha dayanıklı ve düşmelere karşı daha sağlam materyal’dan oluşturulmuştur. iPhone 12 serisinde 5 renk seçeneği bulunmakta. (Siyah, Beyaz, (PRODUCT)RED , Yeşil, Mavi) Çift sim destekli olup (nano SIM ve eSIM) 5G desteklemektedir. iPhone 12 serisi hafıza olarak, 64 GB, 128 GB, 256 GB kapasite seçenekleri mevcut. Ağırlığı 162 gr. […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele