Windows işletim sistemli bilgisayarı hızlı açmak mümkün

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız yavaş açılıyorsa bu bilgisayarınızın donanım özelliklerinin...

Windows işletim sistemli bilgisayarı hızlı açmak mümkün
Eklenme Tarihi: 23 Kasım 2014 - Yazar: admin - Görüntülenme Sayısı: 1.012 views

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız ve bilgisayarınız yavaş açılıyorsa bu bilgisayarınızın donanım özelliklerinin çok düşük olduğu anlamına gelmez. Günümüzde windows işletim sistemine sahip bir çok yeni bilgisayar ve notebook’larda yavaş açılmaktadır.

 

Windows’un açılış hızını etkileyen bir çok etken bulunmaktadır. Bunların en başında ise bilgisayarınız açılış esnasında yüklenen gereksiz programlardır. Nedir bu programlar örneğin; skype, msn ve idm vs. tarzı programlar siz bilgisayarınızı açtığınız anda arkaplan da çalışır buda windows masaüstünü getirirken önce bu programları başlatır ve bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden bu tarz açılış esnasında gerekli olmayan programları bir takım ayarlar yaparak açılış esnasında getirmezsek bilgisayarımız daha da hızlı bir şekilde açılacaktır.

 

Windows açılışı nasıl hızlandırılır ?

Yukarıda sizlere bir takım ayarlarla windows’un açılış hızının artırılabileceğinden bahsetmiştik. Şimdi sizlere bunu daha da detaylandıralım. Windows’un sistem  yapılandırması adı verdiği araç sayesinde başlangıç programlarını ayarlayabiliyoruz. Bu işlem için başlat / çalıştır’a girdikten sonra msconfig yazıp enter’a basıyoruz. Hemen ardında açılan sistem yapılandırması penceresinden başlatma menüsüne giriş yapıyoruz.

sistem yapılandırmasıyla windows hızlandırma

 

 

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi başlatma menüsü karşınıza geldi bu ekran bilgisayarın açılış esnasında çalışmasını istediğiniz programları yada çalışmaması istediğiniz programları seçebilirsiniz. Örneğin ben yukarıdaki resimde nero, idm, utorrent, cs serverlar, steam gibi programların başlangıçta çalışmasını istemediğim için kaldırdım. Sizde kullanmadığınız programları kaldırıp bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. İşleminizi tamamladıktan sonra uygula butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları