101 Okey Oyunu

Masa oyunları içindeki en eğlenceli oyunlardan biri, şüphesiz ki okey oyunudur. Ancak bunun yanı sıra, okey oyunu da kendi içinde çeşitli...

101 Okey Oyunu
Eklenme Tarihi: 4 Mart 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı: 4.573 views

Masa oyunları içindeki en eğlenceli oyunlardan biri, şüphesiz ki okey oyunudur. Ancak bunun yanı sıra, okey oyunu da kendi içinde çeşitli varyasyonlara ve farklı konseptlere ayrılabilmektedir. Oyunun çok daha renkli, hızlı ve eğlenceli bir hali olan 101 okey oyunu ise, benzerlerinden ayrılarak hayatımıza girmiştir.
resim2_okey-101-1
Oyunda, normal okeyin aksine, bir takım farklılıklar bulunmaktadır. İlk başta, taşlar 7şerli şekilde dizilirler. Bu dizilişlerin ardından 1 taş fazlalık olarak elde kalır. Taşları dağıtan kişi, her oyuncuya belli bir sıra gözeterek 3’er dizi 7’li taş verir. Yani, herkesin 21 taşı ile oyuna başlanır. Sadece, taşları dağıtan kişinin sağında oturan kişi oyuna 1 fazlalık taş ile başlar ve bu taşı dışarı atarak oyuna yön verir.

101 okey oyunu, eldeki perlerin ortalarındaki rakamların 3 ile çarpılmalarının 101 sayısından fazla olması ile eldeki taşların yere açılması şeklinde devam eder. Elde taş kalmayıncaya kadar yere açmalar olabilir. Kurala göre, elini yere açmak isteyen diğer oyuncular, isteğe bağlı olarak daha önce açılan sayının daha üstüne çıkarak ya da 101 sayısını baz alarak el açabilirler. Bu sayede, rekabet de artmaktadır.

Elini açan oyuncular, diğer açan oyuncuların yere açtığı perlere ekleme de yapabilirler. Aynı zamanda, çifte gitme de bu oyunun varyasyonlarından bir tanesidir. Oyunda, yerdeki okeyin yeri doldurulmak sureti ile perlere eklemeler yapılarak okeyin ele geçirilmesi de mümkündür.

indirmek için tıklayınız.

  1. 101 oynayan bir kişi bir daha düz okeyden zevk almıyor bunu da belirtmek lazım 🙂 , muhteşem bir oyun bu arada teşekkürler, Ayrıca 101 okey oyunu online’la birebir özelliklere sahip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları