WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi

BTİDER’in WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi   WhatsApp’ın Güvenlik Sorunu Ne? WhatsApp’ın 2021 gizlilik ilkelerini yayınlamasıyla başlayan güvenilirlik sorunu insanları iki yönde korkuttu: Kullanıcıların verilerinin artık Facebook ile paylaşılacağı ve bu yeni gelen güncellemenin yalnızca Türkiye için geçerli olacağını duyurdu. Bu bilgiler dâhilinde korkan ve tedirgin olan Türk halkı son derece haklıdır. Çünkü 8 Şubat 2021 yılında yürürlülüğe girecek olan değişiklik, Facebook gibi güvenirliğinde zaten sıkıntılar olan bir uygulama ile paylaşılması kişilerin kişisel verilerini tehdide atmakta. Sadece Türkiye için geçerli kılan ( zorunlu güncelleme) uygulama sahibi ABD, kendi vatandaşları için geçerli olmayacağını da bildirmiştir.     Hal böyle olunca WhatsApp alternatifli olan mesajlaşma uygulamaları dikkat çekmeye başladı. Ayrıca kişiler WhatsApp’ın hangi bilgilerini topladığını da merak etmeye başladı. İşte WhatsApp’ın bizim hakkımızda topladığı bilgiler:   WhatsApp Kullanıcıların Hangi Bilgilerini Topluyor: ♦  Hesap Bilgileri ♦  Mesajlar ♦  Bağlantılar ♦  Durum Bilgisi ♦  İşlem ve Ödeme Verileri ♦  Müşteri Desteği ve […]

WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi

BTİDER’in WhatsApp Alternatifi Yerli Mesajlaşma Uygulaması : Dedi

 

WhatsApp’ın Güvenlik Sorunu Ne?

WhatsApp’ın 2021 gizlilik ilkelerini yayınlamasıyla başlayan güvenilirlik sorunu insanları iki yönde korkuttu:

Kullanıcıların verilerinin artık Facebook ile paylaşılacağı ve bu yeni gelen güncellemenin yalnızca Türkiye için geçerli olacağını duyurdu.
Bu bilgiler dâhilinde korkan ve tedirgin olan Türk halkı son derece haklıdır. Çünkü 8 Şubat 2021 yılında yürürlülüğe girecek olan değişiklik, Facebook gibi güvenirliğinde zaten sıkıntılar olan bir uygulama ile paylaşılması kişilerin kişisel verilerini tehdide atmakta. Sadece Türkiye için geçerli kılan ( zorunlu güncelleme) uygulama sahibi ABD, kendi vatandaşları için geçerli olmayacağını da bildirmiştir.

 

 

Hal böyle olunca WhatsApp alternatifli olan mesajlaşma uygulamaları dikkat çekmeye başladı. Ayrıca kişiler WhatsApp’ın hangi bilgilerini topladığını da merak etmeye başladı. İşte WhatsApp’ın bizim hakkımızda topladığı bilgiler:

 

WhatsApp Kullanıcıların Hangi Bilgilerini Topluyor:

♦  Hesap Bilgileri
♦  Mesajlar
♦  Bağlantılar
♦  Durum Bilgisi
♦  İşlem ve Ödeme Verileri
♦  Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
♦  Kullanım ve Kayıt Bilgileri
♦  Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
♦  Konum Bilgiler

Gibi birkaç bilgisi daha alınıyor. Bu gibi önemli verilerimizin paylaşılabilecek olması ise çok riskli bir hal yaratıyor. Aldığı verilerde başlıca resimler ve ses kayıtları çok tehlikeli olmakta. Şu açıdan düşünelim, WhatsApp bu sözleşme ile artık sakladığı fakat erişemediği bilgilerimizi şimdi hem istediği zaman kullanabilir hale gelecek hem de bunu başkalarıyla paylaşabilecek. En çok dikkat edilmesi gereken nokta dediğim gibi ses kayıtları ve resimlerimiz. Biliyoruz ki günümüzde bankacılıktan başlayıp çoğu özel şeylerimiz ses onayıyla güvenlik altına alınıyor. Resimlerimize ise gelirsek günümüzde artan Deepfake gibi kötü amaçlı resimler ve videolar sonucu görüntülerimiz ve mimiklerimiz kolay erişile bilecek hale gelecek. Tabi ki buda dolandırıcılara hazır yemek sunmak olacak. Onun için uygulamanın yüklenmemesi taraftarıyım.

 

Niye Dedi?

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Derneği (BTİDER) tarafından geliştirilen ve 2018’den beri kullanıma sürülen Dedi son zamanlarda adını fazlasıyla duyurmaya başladı. Peki, daha önceleri bu kadar adı duyulmayan uygulama niye bu kadar popüler oldu?
Son zamanlarda insanların ilgisini çeken Dedi, WhatsApp’ın güvenirlik sorunu ile gündeme düştü. Facebook’un veri güncellemesiyle gelen WhatsApp bildirimi topluluğun dikkatine maruz ve endişesine sebep oldu.

Fakat dikkate alınmadığı sürece 8 Şubat’tan itibaren WhatsApp kullanım dışı olacağı da bildirilmiştir.

Peki, birçok yerli veya yabancı uygulama varken neden Dedi?

 

 

Dedi, devlete bağlı olan BTİDER tarafından üretilen yerli bir uygulamadır. Aynı WhatsApp özellikleri taşımakta, fakat topluluğun beğenmeyeceği özellik son görülme ve çevrim içi özelliği bulunmuyor oluşu olacak.

 

Dedi Bize Neler Sunuyor?

♦ Uçtan uca şifreleme(güvenli mesajlaşma)
♦ Emoji, gıf ve doküman paylaşımı
♦ Sesli ve görüntülü arama(en fazla 8 kişi) ve mesajlaşma

Kısaca genel bir mesajlaşma uygulamasından beklenen şeyleri karşılıyor ama ‘’ ’’ sorunu kullanıcı tercihi arttıkça değişeceğine inanıyorum. Bu yüzden başlıca yakın çevremizle başlayıp kullanım oranını yükseltmek hem bizim güvenlik sorunumuz için iyi hem de devlete ait bir uygulama olduğu için devlet yararına olacağını düşünüyorum.

 

Dedi uygulamasını indirmek için aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

İos

Android

Benzer Yazılar

Spotify İndir Son Sürüm

Spotify,  müzikseverlere birçok avantaj sunan bir hizmettir! İşte Spotify’nin bazı özellikleri:   Reklamsız Müzik Akışı: Spotify Premium ile reklamları unutun! Şarkılarınızı kesintisiz bir şekilde dinleyebilirsiniz.   Yüksek Ses Kalitesi: Premium üyeler, daha yüksek ses kalitesinde müzik dinleyebilirler. Bu, müziği daha net ve zengin bir şekilde deneyimlemenizi sağlar.   Çevrimdışı Dinleme: İnternet bağlantınız olmadığında bile sevdiğiniz şarkıları dinleyebilirsiniz. Önceden indirdiğiniz şarkıları çevrimdışı modda çalabilirsiniz.   Kişisel Çalma Listeleri: Kendi çalma listenizi oluşturabilir ve istediğiniz şarkıları ekleyebilirsiniz.   Sınırsız Erişim: Spotify Premium olarak sevdiğiniz sanatçıları telefonunuzda indirebilir veya istediğiniz  an internetsiz dinleyebilirsiniz. Spotify popüler müzik ve podcast platformu Spotify’nin özel bir sürümüdür. Normalde Spotify’nin ücretsiz sürümü reklamlarla ve sınırlı özelliklerle birlikte gelirken, Premium sürümü reklamsız ve daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.   Spotify Premium, reklamsız müzik akışı ve çevrimdışı dinleme gibi özellikler sunar. ve Sevdiğiniz sanatçıları istediğiniz cihazda, istediğiniz an dinleyebilirsiniz. Cep telefonunuzda, tabletinizde veya bilgisayarınızda sınırsız erişim sağlar.  

Mobizen Mobil Ekran Kaydı İndir

Mobizen Mobil Ekran Kaydedici   Mobizen Mobil Apk, telefonunuzdan ekran kaydı almanız için geliştirilmiş kolay kullanışlı ve kullanıcı dostu olan Mobizen Mobil Apk hemen sende indirebilirsin. Ayrıca tüm menüler ücretsiz. Filigran kaldırmak bile ücretsiz. Kendi kayıt kalitesi ayarlayabilir, Arka plan müziği değiştirilebilir veya kaldırılabilir. Kayıt sırasında ekranı çizelebilir ayrıca not yazabilirsiniz.   BAŞLICA ÖZELLİKLERDEN BAHSEDELİM !!!   -Facecam özelliği ile kendi tepkilerini oyun ile beraber ses kaydıyla kaydet! -En yüksek kalite 1080P Çözüm, 12.0Mbps Kalite, 60 FPS ayarlanabilir. -Hafıza kartı ile daha uzun ve kaliteli videoları kaydedebilirsiniz. -Temiz ekran kaydedici moduyla filigransız logosuz bir ekran kaydet!   – Mobizen Mobil Apk ekran kaydedicisinin %100 bütün özelliklerinden yararlanmak için, kayıt, kamera, mikrofon ve başka aplikasyonların üzerinden çiz, kurallarının kabul edilmesi gerekiyor.   Dilerseniz Uygulamayı orjinal sürümünü burdan indirebilirsiniz.   Google Play Store’den indir İos App Store’den indir   MOBİZE PREMIUM APK uygulamasını İndirmek için aşağıda TIKLAYINIZ butonuna tıklayarak indirebilirsiniz,  

Subway Surfers.Apk v2.13.2 Para Hileli İndir

Subway Surfers, 2013 yılında çıkmış günümüzde hala ilgi gösterilen spor-aksiyon Android ve iOS platformlarında oynanabilen geniş tabanlı video oyunudur. 2019 yılında şubat ayından itibaren Google Play Store üzerinde 1 milyar kullanıcı barajını aşmıştır. Tren yolunda koşarak altınları toplayıp en yüksek puanı yaparak arkadan koşan bekçi ve köpeğinden kaçma esasına dayalı olup ilerledikçe oyun hızlanmaktadır. Subway Surfers hileli sürümünde bulunan anahtar hilesiyle güvenlik görevlisine yakalansanız bile tekrardan kalkıp oyununuza devam edebilirsiniz. Para hilesini sadece kaykayları almak için veya karakterinizi değiştirmek için kullanabilirsiniz. Ancak ana karakterin Jake olduğunu unutmayın. Yapabildiğin kadar hızlı HAMLE YAP! Gelen trenleri ATLAT! Oyunu hemen indirmek için aşağıdaki linke tıkla

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele