DirectX

Bilgisayarlardan yüksek performans almanın temelinde, kuşkusuz ki bir takım programları kullanmak yatıyor. Özellikle video oyunları, çoklu ortam...

DirectX
Eklenme Tarihi: 18 Mart 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı: 1.012 views

Bilgisayarlardan yüksek performans almanın temelinde, kuşkusuz ki bir takım programları kullanmak yatıyor. Özellikle video oyunları, çoklu ortam yazılımları gibi kullanımların gerçekleştirildiği bilgisayarlarda, kullanıcıların bilgisayarlarına destek programlarını yüklemeleri gerekiyor. Microsoft tarafından yaratılan Direct X, bu amaçlarla ortaya konan ve yıllardır da çeşitli versiyonları kullanılan bir program olarak öne çıkıyor.

directx-11-logo

Direct X programı, bilgisayarda o an ihtiyaç duyulan ve kullanılması gereken her türlü programın hızlı, rahat ve olması gerektiği gibi kullanılmasını sağlıyor. Oyunlar söz konusu ise, oyunda herhangi bir donma ya da takılma yaşanmıyor. Zaten çoğu bilgisayar oyunu, kurulumlarının içinde Direct X’i de bulunduruyor. Çünkü oyun yazılımcıları ve üreticileri, tıpkı diğer tipteki programların yaratıcıları gibi, eserlerinin sekteye uğramasını ve kullanıcılarının sorun yaşamalarını istemiyorlar. Bu yönlerden bakıldığında da, aslında Direct X’in ne denli önemli ve kritik görevleri olduğuna şahit oluyoruz.

Direct X’in ortaya çıkış serüveni ise hayli ilginç. DOS tabanlı uygulamalardan Windows oyunlarına ve yazılımlarına kullanıcı kitlesi çekebilmek için düşünülmüş olan Direct X, ilk zamanlarında beklediği ilgiyi göremedi. Buna paralel olarak pek işe yarayacağı düşünülmeyen bu program, Windows 95 ile birlikte büyük bir patlama yaşadı ve dünyanın en çok kullanılan programlarından biri haline geldi. Günümüzde neredeyse her bilgisayarda bulunan bu program, cihazlarımızda yürüttüğümüz işlemlerin ya da oynanılan oyunların da zevkini artırıyor.

indirmek için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Son Teknoloji Haberleri

En Son Oyun Yamaları