Okey

En yaygın oynanan masa oyunlarından biri olan okey, internet dünyasında da sıklıkla oynanan bir oyun haline geldi. Okey oyunu, kuralları ile basit, oynanması sırasında zevkli ve yeniden oynanması konusunda hevesli bir hava yaratması ile bilinen bir oyundur. Okey oyunu, temelde 4 tahta ve standart sayıda taşlarla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, dağıtılan taşlar ve oyun içinde taş değişimlerinin ardından elde kalan taşlar ile eldeki sayıları sırası ile dizerek oyunu bitirmektir. Per oluşumu, birbirini takip eden aynı renkli sayılar ile yapılabilmekte iken, farklı renkli ancak aynı sayılı taşlar da per yapabilmektedir. Per oluşturmak için uygun şekilde sıralanmış en az 3 taşın yan yana gelmesi gerekir. Diğer taraftan per uzunluğu ile ilgili net bir kural yoktur. 3 tane yan yana sıralı taştan istenirse 12 – 13 adet sıralı taşa kadar per yapılabilmektedir. Oyun sonunda amaç, eldeki perler haricinde yalnızca masaya bitmek için atılacak taşın tahta üzerinde kalmasıdır. Son taş masaya vurularak oyun […]

Okey

En yaygın oynanan masa oyunlarından biri olan okey, internet dünyasında da sıklıkla oynanan bir oyun haline geldi. Okey oyunu, kuralları ile basit, oynanması sırasında zevkli ve yeniden oynanması konusunda hevesli bir hava yaratması ile bilinen bir oyundur.

okey-indir

Okey oyunu, temelde 4 tahta ve standart sayıda taşlarla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, dağıtılan taşlar ve oyun içinde taş değişimlerinin ardından elde kalan taşlar ile eldeki sayıları sırası ile dizerek oyunu bitirmektir.

Per oluşumu, birbirini takip eden aynı renkli sayılar ile yapılabilmekte iken, farklı renkli ancak aynı sayılı taşlar da per yapabilmektedir. Per oluşturmak için uygun şekilde sıralanmış en az 3 taşın yan yana gelmesi gerekir.

Diğer taraftan per uzunluğu ile ilgili net bir kural yoktur. 3 tane yan yana sıralı taştan istenirse 12 – 13 adet sıralı taşa kadar per yapılabilmektedir. Oyun sonunda amaç, eldeki perler haricinde yalnızca masaya bitmek için atılacak taşın tahta üzerinde kalmasıdır. Son taş masaya vurularak oyun bitirilir.

Oyuna ismini veren okey taşı ise, yere açılan taşın bir üst sayısını temsil etmektedir. Okey taşı, istenilen her boşluğa bir joker niteliğinde konulabilir.

Oyun puanları düşülürken, renkli diye tabir edilen okey taşının renkli çıktığı oyunlar, normal oyunlara göre 2 kat daha değerlidir. Aynı zamanda okey taşı yere vurulursa, çok daha fazla puan kazanılmış demektir.

Oyunu indirmek için tıklayın.

Benzer Yazılar

Pubg Mobil Bilgisayarda Ücretsiz Nasıl Oynanır

2017-2018 yılının en çok oynanan oyunlarından olan Playerunknown’s Battlegrounds bilgisayar sürümünden sonra pubg mobil sürümüyle artık telefon ve tabletlerden oynamak  artık mümkün. Pubg Mobil oyununu telefondan oynayamayan bir çok kullanıcı pubg’nin pc sürümü yerine pubg mobil uygulamasını bilgisayardan oynamak için bluestacks tarzı programlar aracılığıyla oyuna girmektedir. Ancak biz size bu programların dışında daha kullanışlı bir windows programından bahsedeceğiz. Windows işletim sistemli bilgisayarınızda pubg mobil oynamak Tencent Gaming Buddy sayesinde mümkün. Tencent Gaming Buddy sayesinde telefon ve tabletler de yaşamış olduğunuz grafik ve lag sorunları yaşamayacak ve daha keyifli bir oyun oynayacaksınız. Üstelik Tencent Gaming Buddy sayesinde pubg mobil’e gelen bütün güncellemeleri de indirebileceksiniz. Sizde hemen ücretsiz olarak Tencent Gaming Buddy programını indirin ve pubg mobil keyfini bilgisayarınızda yaşayın.

Halo: Spartan Assault

Halo serisi uzun bir süredir farklı varyasyonları ile oyun severlerin gündemini meşgul ediyor. Burada asıl önemli olan nokta ise, Halo serisinin genel olarak birbirine benzemiş olmasının eleştirileri konuşulurken, Halo: Spartan Assault versiyonu ile shooter tarzı bir oyuna evrilmiş olmasıyla çok fazla destekçinin ortaya çıkması oldu. Yani oyun, Halo serisine bambaşka bir heyecan katarak bir çatışma havasını yakaladı ve aksiyon oyunu sevenlere nefis bir shooter tarzı oyun kazandırdı. Oyundaki görsel efektler, silah çeşitleri, ses düzenleri ve diğer parametreler oldukça keyifli. Oyuncular oyuna artık daha sıkı bağlılar. Bundan sonra da Halo: Spartan Assault oyunu ile farklı atmosferin sürdürüleceği düşünülüyor.

LEGO Hero Factory Brain Attack

LEGO oyuncaklarını hepimiz çok iyi biliyoruz. İlk başlarda daha basit ve daha sabit karakterli oyuncaklar olarak oynadığımız bu malzemeler, zaman içinde farklı ve değişik kahramanlara da dönüştüler. En nihayetinde ise ortaya, bu kahramanların giriştiği maceraları konu alan LEGO Hero Factory Brain Attack gibi harika bir oyun çıktı. Oyunu her yaştan insan rahatlıkla oynayabiliyor. Geçmişinde Legolar ile sürekli oynamış bir nesilseniz eğer, oyunun görselliği sizi daha çok vuruyor. Tüm o müthiş kahramanları aslında çocuğunuz gibi hissediyorsunuz. Bu nedenle de oyun sizi daha çok sarıyor. Şimdi siz de LEGO Hero Factory Brain Attack oyununu ücretsiz olarak indirebilirsiniz.  

2 Yorum

  • sncr_1 11 Mart 2015

    Teşekkürler baran facebook okey odalarında internet gidince sistemde sorun olunca sürekli düşüyor internetsiz ortamlarda ve istediğimiz zaman durdurup kaldığımız yerden devam edebileceğimiz ve oyun hızını ayarlardan değiştirebileceğimiz çok güzel bir okey oyunu, arşivimde vardı ancak bulamadım 🙂 hemen arşive tekrar ekliyorum…

  • emre 11 Mart 2015

    tesekkurlerrr :))

Yorum Yaz

Rastgele