Okey

En yaygın oynanan masa oyunlarından biri olan okey, internet dünyasında da sıklıkla oynanan bir oyun haline geldi. Okey oyunu, kuralları ile basit,...

Okey
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2015 - Yazar: Baran AKÇOK - Görüntülenme Sayısı: 5.557

En yaygın oynanan masa oyunlarından biri olan okey, internet dünyasında da sıklıkla oynanan bir oyun haline geldi. Okey oyunu, kuralları ile basit, oynanması sırasında zevkli ve yeniden oynanması konusunda hevesli bir hava yaratması ile bilinen bir oyundur.

okey-indir

Okey oyunu, temelde 4 tahta ve standart sayıda taşlarla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, dağıtılan taşlar ve oyun içinde taş değişimlerinin ardından elde kalan taşlar ile eldeki sayıları sırası ile dizerek oyunu bitirmektir.

Per oluşumu, birbirini takip eden aynı renkli sayılar ile yapılabilmekte iken, farklı renkli ancak aynı sayılı taşlar da per yapabilmektedir. Per oluşturmak için uygun şekilde sıralanmış en az 3 taşın yan yana gelmesi gerekir.

Diğer taraftan per uzunluğu ile ilgili net bir kural yoktur. 3 tane yan yana sıralı taştan istenirse 12 – 13 adet sıralı taşa kadar per yapılabilmektedir. Oyun sonunda amaç, eldeki perler haricinde yalnızca masaya bitmek için atılacak taşın tahta üzerinde kalmasıdır. Son taş masaya vurularak oyun bitirilir.

Oyuna ismini veren okey taşı ise, yere açılan taşın bir üst sayısını temsil etmektedir. Okey taşı, istenilen her boşluğa bir joker niteliğinde konulabilir.

Oyun puanları düşülürken, renkli diye tabir edilen okey taşının renkli çıktığı oyunlar, normal oyunlara göre 2 kat daha değerlidir. Aynı zamanda okey taşı yere vurulursa, çok daha fazla puan kazanılmış demektir.

Oyunu indirmek için tıklayın.

  1. Teşekkürler baran facebook okey odalarında internet gidince sistemde sorun olunca sürekli düşüyor internetsiz ortamlarda ve istediğimiz zaman durdurup kaldığımız yerden devam edebileceğimiz ve oyun hızını ayarlardan değiştirebileceğimiz çok güzel bir okey oyunu, arşivimde vardı ancak bulamadım 🙂 hemen arşive tekrar ekliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.